Цікаве про діалекти української мови
Пригадаймо, що ж таке діалект! Це слова, які вживають на певній території.
Пропоную кілька фактів про діалекти.
1. Народне мовлення є основою і джерелом розвитку літературної мови.
2. У часи тоталітарного режиму діалекти сприймали як мовні покручі, що засмічують українську мову.
3. Виділяють 3 наріччя української мови (північне, південно-західне та південно-східне), кожен з яких має свої групи говорів. Так, до південно-західного наріччя належать такі говори: волинський, подільський, наддністрянський, надсянський, покутсько-буковинський, гуцульський, бойківський, закарпатський та лемківський. Кожен із них має свої певні риси.
4. Поділ на говори є умовний, адже все одно немає чистих говірок. Елементи однієї частково змішуються з елементами іншої, що було зумовлено міграціями (переміщеннями) населення, виселеннями народу в інші регіони.
5. Навіть священники у своїх проповідях вдаються до говірки.
6. Христина Соловій, відома українська співачка, виконує пісні, написані лемківською говіркою ("Горе долом", "Янчик" та ін.).
Потрібно пам'ятати! Вивищення літературної мови, боротьба з діалектизмами є помилкою, оскільки говірка - елемент національної культури. Вона завжди слугувала базою для з'ясування історії мови, культури. Тому, вивчаючи сумлінно літературну мову, не цураймося діалектизмів!
Список використаних джерел:
1. П. Ю. Гриценко. Мовний простір України: відкрита лекція. URL: https://www.youtube.com/watch?v=giwp-WFDI1c
2. Картопля, бульба, крумпля і мандебурка: статистика українських діалектів. URL: https://m.kontrakty.ua/photo/5918/1
3. Карта українських наріч та говорів. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%96%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8_%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D1%97_%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B8#/media/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Map_of_Ukrainian_dialects.png
Немає коментарів:
Дописати коментар